Strona główna
galerie polskie
galerie zagr.
spis wież

LONDYN  (6)


  Wstecz Dalej

Wielka Brytania


Greenford
Flocton
Harlow
Holy Island
Londyn (1)
Londyn (2)
Londyn (3)
Londyn (4)
Londyn (5)
Londyn (6)
Londyn (7)
Londyn (8)
Londyn (9)
Londyn (10)
Londyn (11)
Londyn (12)
Moortown


Wodociągowa wieża ciśnień

Wieża ciśnień położona w parku Park Hill Recreation Ground (Park Hill Water Tower) w Croydon (obecnie część Londynu). Wieża została wybudowana w roku 1867. Jej projektantem był miejski inżynier Baldwin Latham. Wieżę wybudowano z cegły, w stylu normańskim, z przeznaczeniem aby mogła pomieścić 950 000 galonów wody. Warto pamiętać, iż 1 galon brytyjski (gal) = 4,54609 litra. Średnica wieży to ok. 22 m (75 stóp).
Pod koniec XIX wieku, w roku 1889 wieża o wysokości 140 stóp została udostępniona dla publiczności jako punkt widokowy.
Wraz z upływem czasu
wzrost wysokości budowanych w okolicy domów spowodował narastające problemy zaopatrzenia ich w wodę. Oznaczało to koniec okresu użytkowania wieży wodnej - w roku 1923 wyłączono ją z użytkowania. W roku 1970 wieżę wpisano na listę zabytków, ale zbiornik na wodę oraz wewnętrzna konstrukcja drewniana była juz usunięta. Obecnie wieża stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych punktów w krajobrazie Craydon.

Zdjęcia: Mateusz Krzemiński (sierpień 2015 r.)

 
zał. 11.10.2015 r.

fot. Mateusz Krzemiński

Park Hill i wieża ciśnień
wysokość budowli wynosi ok. 42 m (140 stóp)


 

fot. Mateusz Krzemiński

 

fot. Mateusz Krzemiński

w czasie I wojny światowej wieża stanowiła doskonały punkt do obserwacji kierunku lotów niemieckich Zeppelinów, warunków pogodowych oraz pożarów i miejsc, które były źle zaciemnione.


 

fot. Mateusz Krzemiński

 

fot. Mateusz Krzemiński

głowica wieży
obecnie wnętrze wieży jest puste i niczym nie przykryte, barierki na blankach wieży stanowią pozostałość po wcześniej istniejącym tarasie widokowym. Dostęp na taras był możliwy klatką schodowa wyeksponowaną po lewej, powyżej krawędzi głowicy

 


Wstecz Dalej